fbpx

tajim express

Peugeot, en fütüristik bölümlerinden biri olan Peugeot Tasarım Laboratuvarı ile bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmiyor

Peugeot, en fütüristik bölümlerinden biri olan Peugeot Tasarım Laboratuvarı ile bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmiyor

1940’ların gelişiyle marka için seri üretimin altın çağı başladı. 402’nin 75.000 adetinden 1.3 milyondan fazla halefi Peugeot 403 üretildi.Markanın 1894-1990 yılları arasında mal taşımacılığında kullanılan ticari araç bölümü için bu müzede özel bir yeri var. veya personel, acil durum, yangın, ambulans ve askeri kullanım. Bunlar arasında, Peugeot’nun hidrolik frenli küçük kamyonu olan 1948’in DMAH’ı öne çıkıyor.

Aksi nasıl olabilirdi, bisikletler ve motosikletler, daha önce bahsedilen ‘Grand-Bi’, 1987’den ST Scooter veya Bernard Thevenet’in Fransa 1977’den Tour’un şampiyonu ilan edildiği bisiklet ile gösteride özel bir yer aldı.

Son olarak, Peugeot’nun tarihi, markanın en başarılı modellerinin öne çıktığı yarışma bölümüne bakmadan tamamlanamaz: Le Mans 24 Saat’in şampiyon araçları (1992, 1993 ve 2009), 905 ve 908 modelleri ve Ralis’in 1985 ve 86’da çifte dünya şampiyonu olan Peugeot 205 Turbo 16.

Son zamanlarda Peugeot, en fütüristik bölümlerinden biri olan Peugeot Tasarım Laboratuvarı ile bizi şaşırtmayı hiç bırakmadı.Son yıllarda, Fransız üreticiyle bağlantılı bu bölüm çabalarını helikopterlerden piyanolara, saatler ve tekneler dahil her şeyi tasarlamaya ve yaratmaya adadı. , mobilya …

08/04/2016

01/31/2017 tarihinde 4:49 ÖS CET

Mikel Rubio

Bu bölümün en son yaratılışı, çocukların otomobil dünyasına ilk yaklaşımlarını elde etmeleri için Fransız markasının çeşitli sembolik araçlarından ilham alan bir dizi oyuncak tasarladıkları için çok genç bir izleyiciyi hedefliyor.

Bu amaçla Peugeot Tasarım Laboratuvarı, oyuncak şirketi Baghera ile ortaklık kurarak evdeki hem küçükleri hem de yetişkinleri memnun edecek iki tekerlekli bebek arabası ve bir metal minyatür üretti. İki tekerlekli bebek arabası, 1935’te 24 Saat Le Mans yarışında yarışan ikonik 402 Darl’mat coupé’den ilham aldı. Bu ürün Peugeot online butiğinde zaten satışta ve iki renkte mevcut: mavi ve bej.

Bu arada metal minyatür, Dario Resta tarafından sürülen Indianapolis 500’de tam 100 yıl önce kazanan bir Amerikan ikonu olan Peugeot L45’i ölçeklendirmeyi temsil ediyor. Peugeot, L45 ile Peugeot 402’nin (402 coupé Darl’mat mavi, sarı ve siyah ve 402 Andreau siyah) üç metal temsilinin ve Peugeot 205’in iki ahşap minyatürünün bulunduğu minyatür serisini tamamlıyor. Peugeot Sport renklerinde 205 GTi kırmızı ve 205 Rallye beyazı).

Peugeot Tasarım Laboratuvarı’nda stilist olan ve bu makalelerin oluşturulmasından sorumlu olan Sylvain Henry, “Bu iki efsanevi Peugeot modelini en eski ve en çok hatırlanan modellerden biri oldukları için yeniden yorumlamayı seçtik. Bu oyuncakları tasarlamak, anları geçirmeyi kolaylaştırıyor. çocuklarla oynamak, onlara ilk sürüş heyecanını yaşatmak. Benim için bu paha biçilemez. “

Nissan, sıfır emisyonlu mobilite için çalışma teklifine devam ediyor. Geçen Haziran ayında bir biyo-etanol yakıt hücresi kullanan yeni bir tahrik sisteminin araştırma ve geliştirme sürecini açıkladıktan sonra, şimdi Brezilya’da bu tür enerjiyi kullanarak çalışan bir aracın ilk prototipini sunuyor.

08/05/2016

Yasa 01/31/2017 17:01 CET

Mikel Rubio

Prototip, biyoetanol bataryası benzinle çalışan araçlara benzer bir rakam olan 600 kilometreden fazla menzil sağlayan% 100 elektrikli hafif ticari araç. Nissan’a göre, bu tür yakıtların yarattığı emisyonlar karbon içermiyor, bu nedenle ortam havası kadar nötr.

Biyo-etanol yakıtlar, hem Kuzey hem de Güney Amerika’da bulunması kolay olan şeker kamışı ve mısırdan üretilmektedir; bunun için Japon markası, bu tahrik sisteminin piyasaya çıkmasının büyük dezavantajları olmayacağını düşünmektedir.

Nissan Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, “biyo-etanol yakıt hücresi, mevcut altyapıyı desteklerken yeşil ulaşımı kolaylaştırıyor ve yerel enerji üretimi için fırsatlar yaratıyor. Gelecekte biyo-etanol yakıt hücresinin kullanımı daha da kolay olacak. Etanol ile karıştırılmış su, diğer yakıtların çoğundan daha kolay ve daha güvenlidir. Yeni altyapılar oluşturmak gerekli olmadığından, pazarın büyümesini sağlamak için birçok olanak sunuyor. “

Şu anda, bu projenin gerçekleşmesini bekleyen Nissan, bu prototipi Brezilya yollarında test etmeye devam edecek.

Yaz geldi ve onunla birlikte güzel hava ve tatiller. Milyonlarca insan ve ailenin, yılın geri goldbets.top kalanında işte biriktirdikleri ücretsiz randevulardan yararlanarak uzun ve sıcak yaz günlerini evlerinden uzakta geçirmeyi tercih ettiği bu dönemdir.

07/01/2016

01/31/2017 tarihinde 17:50 CET

Mikel Rubio

Bazıları uzak yerlere ya da tropik cennetlere uçakla gitme seçeneğini, günlük sorunları unutmak için seçiyor. Ancak birçoğunun da, çoğunluğunun tatil yerlerine arabayla seyahat ettikleri söylenebilir, çoğunlukla kırsalın sükunetini arayan şehirlerin dışında.                                                                                 

Ne yazık ki yaz sezonunda da çok sayıda trafik kazası yaşanıyor. Hava koşulları kışın olduğu kadar kötü olmasa da yaz aylarında kaza yapma tehlikesi oldukça yüksektir. DGT tarafından yayınlanan verilere göre 2015 yılında Temmuz ve Ağustos aylarında trafik kazalarına bağlı toplam 226 ölüm kaydedildi.

İlkbaharda, güneşli havalarda yoldaki ilk geziler sürücüye daha fazla güvenlik ve keyif hissi verir, bu nedenle hızı artırma eğilimi vardır ve bu da daha ciddi bir kazaya yol açar. Yılın geri kalanında olduğu gibi yazın da kaza sayısını azaltmak için maksimum hıza ve trafik işaretlerine uymamız çok önemlidir.

Bazıları, kış aylarında çoğu zaman olduğu gibi, sadece hava koşulları kötü olduğunda yolda tehlikede olduğunuzu düşünüyor. Ancak, öyle görünmese de, yaz aylarının arabayı alan kişiler için aynı derecede tehlikeli olduğunu unutmayın. Aşağıdaki satırlarda, yaz aylarında kaza yapma olasılığını azaltmaya yardımcı olacak bir dizi öneri görebiliriz.

İpuçlarından ilki aracın durumu ile ilgilidir. Yılın zamanı ne olursa olsun, arabamızın yola çıkmak için her zaman en iyi durumda olmasını sağlamalıyız ve yalnızca uzun mesafeli bir yolculuğa çıkmamız gerektiğinde değil, çünkü kısa yolculuklar da aynı derecede tehlikelidir. Bunun için aracı periyodik muayene için atölyeye götürüp aracımızda gerekli tüm yedek parçaların (ampul, yedek lastik …) bulundurulmasının yanı sıra lastiklerimizin durumunu kontrol etmek çok önemlidir. otoyolda 120 km / s hızla gittiğimizde bizi asfalta birleştiren şey.

Tıpkı kış için özel lastikler olduğu gibi, farklı bir ayak izi ve bileşime sahip yaz için de vardır. Kışlık lastiklerin yazın kullanılması yasak değildir, ancak sınırlı pratikliği göz önüne alındığında kesinlikle önerilmez. Ek olarak, çizim derinliğinin yeterli olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir (asla 1,6 mm’nin altında değil). Basınç da, özellikle yaz aylarında, yüksek sıcaklıkların lastikler üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğu ve kontrol kaybına ve lastiklerimizin erken aşınmasına neden olduğu zaman zaman kontrol edilmelidir.

Avrupa araştırması, sürücülerin% 76’sının lastik basıncını ayda en az bir kez kontrol etmediğini,% 5’inin ise sadece yılda bir kez veya hiçbir zaman diş derinliğini kontrol etmediğini göstermektedir.

İnsanlar yaz aylarının sıcağından yararlanarak gün içinde özellikle sahile gittiklerinde daha serin kıyafetleri tercih ediyorlar, ancak arabanızın direksiyonuna geçmeye uygun olmayabileceğini unutmayın. Bol, nefes alabilen giysiler giymek ve asla mayo veya mayo ile araba kullanmamak en iyisidir, çünkü bu çok rahatsız edicidir ve emniyet kemeri ile temas ettiğinde cilt sürtünmeye neden olabilir.

Ayakkabı da sürüş sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Trafik yasaları bu konuda tamamen kesin olmamakla birlikte, ayaktan kolayca kayabileceğinden ve pedallar üzerinde tam kontrole izin vermediğinden, sürerken parmak arası terlik kullanılmaması önerilir. Ayağımıza tam oturan ve her zaman gaz pedalına veya frene basmamızı kontrol etmemize izin veren dar ve esnek ayakkabıların kullanılmasını öneriyoruz. Bağcıklar pedallara takılma riski altında olabilir, bu nedenle ayakkabılarımızda varsa, kısa veya büzülmüş olmaları tavsiye edilir.

Arabaya binmeden önce ayakkabımızın tabanını kurutmayı unutmamak önemlidir çünkü bunlar sürüşe zarar verir ve en uygunsuz anlarda kaymaya neden olabilir. Çok rahat olmadıkları ve ayak bileklerinin fleksiyonunu bozdukları için yüksek topuklu ayakkabılar giyilmesi de tavsiye edilmez.

Güneş gözlükleri, yaz aylarında, araba kullanırken de birçok kişi için ayrılmaz bir müttefik haline gelir. Yoldan, sudan veya diğer arabaların camlarından yansıyan ışığı engellediği için arabada her zaman polarize camlı veya polarize filtreli gözlük bulundurmak gerekir.